Ad Casum wsparło publikację albumu „Aseret”, poświęconego sztuce Teresy Tyszkiewicz

Szczególnie miło nam poinformować, że Kancelaria Ad Casum wsparła publikację albumu „Aseret”, poświęconego sztuce Teresy Tyszkiewicz, wybitnej awangardowej artystki, której prace prezentowane były w ostatnich latach przez tak świetnie instytucje kultury jak Muzeum Sztuki MS2 w Łodzi czy Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie.

Przygotowanie i wydanie tej pięknej książki to praca Pani Bożeny Czubak oraz prowadzonej przez nią Fundacji Profile, którym serdecznie dziękujemy za umożliwienie uczestniczenia w projekcie.

To już trzecia książka (po Zuzanna Janin – Biała Kruk/White She_Raven oraz Maria Anto – A.Painter),  poświęcona sztuce kobiet, w której wydaniu pomogła nasza Kancelaria.

Teresa Tyszkiewicz (1953 – 2020), była autorką filmów krótkometrażowych, fotografii, rysunków i malarstwa. Tworzyła też obiekty przestrzenne, rzeźby oraz zajmowała się performensem.  Po wyjeździe do Francji w 1982 roku była przez wiele lat nieobecna na polskiej scenie artystycznej. Jej twórczość została przypomniana dopiero na wystawie „Jesteśmy” w Zachęcie w 1991 roku. 

Jeszcze pod koniec lat 70’ Tyszkiewicz zaczęła komponować swoje prace używając szpilek. Szpilki funkcjonują na jej obrazach w różny sposób. Raz są wbite w płótno, innym razem złączone z akrylem czy farbą olejną, a także przylutowane. Artystka wbijała je w płótno, papier lub mocowała do blachy. Zmaganie się z tym tworzywem ma charakter walki, ale pojmowanej w kontekście psychologicznym czy metafizycznym (za portalem Culture.pl).

„Aseret” to pierwsza, obszerna publikacja poświęcona aktywności twórczej Teresy Tyszkiewicz, oferuje wgląd w kluczowe wątki jej sztuki, w której w niezwykle śmiały i zmysłowy sposób dawała wyraz kobiecemu doświadczaniu świata. Jej twórczość została opracowana w tekstach czterech autorek: Agaty Araszkiewicz, Bożeny Czubak, Lalithy Gopalan i Marty Smolińskiej. Poszczególne teksty ukazują sztukę artystki w splocie biografii, doświadczeń artystycznych i narracji kulturowych, z którymi nawiązywała dialog (za informacją o książce Fundacji Profile, www.fundacja profile.pl).

Brak komentarzy

Napisz komentarz
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.