Mecenasi sztuki – po raz kolejny. Maria Anto

Współpracując z Fundacją Lokal Sztuki/ Lokal_30, Kancelaria Ad Casum wsparła publikację angielskiej wersji książki „Maria Anto”, towarzyszącej wystawie malarstwa Marii Anto w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Książka była prezentowana podczas targów sztuki Frieze Art Fair New York 2018.

Poniżej prezentujemy okładkę angielskiej wersji książki pt. „Maria Anto”, opublikowanej w maju 2018 r. przez Fundację #lokal_30 we współpracy z #Zachęta Narodowa Galeria Sztuki.

Zobacz także: Ad Casum – Mecenasi sztuki

maria anto

 

Więcej informacji na temat wystawy w

Zachęcie można znaleźć pod tym linkiem.


Kim była Maria Anto?

Znalezione obrazy dla zapytania maria antoMaria Anto (ur. 1936 w Warszawie, zm. 2007 tamże) była jedną z najbardziej oryginalnych artystek zajmujących się malarstwem figuratywnym. Brała udział w ponad dwustu wystawach w kraju i na świecie. Była laureatką licznych nagród i wyróżnień za całokształt pracy twórczej i indywidualne obrazy.

Artystka tworzyła obrazy w duchu surrealizmu, malarstwa fantastycznego i prymitywnego. Jej prace często łączone są z nurtem realizmu magicznego. Figuratywne obrazy zupełnie odbiegały formą i treścią od obowiązujących stylistyk i prądów epoki PRL.

W obrazach artystki odcisnęło się piętno doświadczenia dzieciństwa spędzonego w okupowanej Warszawie, śmierci bliskich osób oraz moment ocalenia w drodze do niemieckiego obozu. Lęki i traumy wczesnych lat dzieciństwa przełamane zostały magiczną wyobraźnią i głęboką erudycją malarki.

Anto debiutowała dużą wystawą indywidualną w 1966 roku w warszawskiej Zachęcie, choć kilka lat wcześniej, w 1963 roku, uczestniczyła już w prestiżowym VII Biennale São Paulo, na którym pokazała 12 obrazów. Wystawa w Zachęcie obejmowała m.in. portrety kobiet, portrety grupowe na tle krajobrazów, wyobrażenia fantastycznych zwierząt, martwe natury – wszystkie o dużym ładunku symbolicznym i emocjonalnym. 

Cyt. za: https://culture.pl/pl/tworca/maria-anto

Autor: Ada Chudzik

Brak komentarzy

Przepraszamy, formularz komentarza jest obecnie zamknięty.