Forum Inwestycyjne PKP PLK – Spotkanie Grupy Roboczej Zapisy Umów
W dniu 22.08.2024 r. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Zapisy Umów w ramach Forum Inwestycyjnego PKP PLK S.A. W debacie brali udział przedstawiciele m. in. wykonawców, zamawiającego, Prokuratorii Generalnej RP oraz CUPT. Uczestniczące w pracach Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) jest reprezentowane przez mec. Łukasza Kosmalę – Partnera Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Ad Casum, który jest członkiem Grupy Roboczej Zapisy Umów.
Głównym celem Forum jest trwałe usprawnianie procesu inwestycyjnego poprzez dialog i wymianę informacji ze środowiskiem firm świadczących usługi w zakresie wykonawstwa infrastrukturalnego. Podczas ostatniego spotkania Grupy przedmiotem dyskusji były następujące tematy:
- ponoszenie kosztów pośrednich w okresach przedłużenia kontraktu z przyczyn niezależnych od wykonawcy
- polubowne rozwiązywanie sporów, a także zapobieganie powstawaniu lub eskalacji sporów w toku realizacji inwestycji.
Mec. Łukasz Kosmala w imieniu SIDiR przedstawił prezentację w zakresie zapobiegania sporom w toku realizacji inwestycji infrastrukturalnych oraz zarządzania powstałym sporem, umożliwiającego wybór efektywnego sposobu jego rozwiązania, bez uciekania się do drogi sądowej. SIDiR podkreślił, że wprowadzenie mechanizmów umożliwiających polubowne rozwiązanie konfliktów kontraktowych ułatwi efektywne zarządzanie sporem, skróci czas jego rozstrzygnięcia, ograniczy koszty i negatywne skutki finansowe wieloletnich procesów, pomoże w niezakłóconym kontynuowaniu inwestycji, a także w przywróceniu prawidłowej komunikacji pomiędzy stronami poprzez osiągniecie efektu win-win. W prezentacji zawarto schemat ugodowego rozwiązywania sporów, z uwzględnieniem profesjonalnej mediacji i koncyliacji, oraz powołanego umową Panelu Ekspertów, mającego zajmować się rozpoznawaniem i opiniowaniem konfliktów w toku inwestycji, a także zapobieganiem powstawania takich konfliktów. Wskazano także na możliwe powiązania funkcjonalne pomiędzy pracą Panelu Ekspertów a procedurą mediacji lub koncyliacji, zwiększając tym samym zakres narzędzi umożliwiających zawarcie porozumienia pomiędzy stronami, bez konieczności odwoływania się do sądu. Prezentacja SIDiR miała na celu przedstawienie różnych możliwości uregulowania pracy i efektów pracy Panelu Ekspertów, celem otworzenia dyskusji i wymiany poglądów.
Rozmowy objęły szczegółowe aspekty funkcjonowania Panelu Ekspertów dotyczące m.in. kompetencji tego ciała, w zestawieniu z obecnymi kompetencjami inżyniera kontraktu, rodzaju i zakresu rozstrzygnięć oraz ich wiążącego dla stron charakteru, a także jawności rozstrzygnięć. Mimo różnych poglądów, uczestnicy zgodnie podkreślali konieczność zapewnienia obiektywnego działania Panelu Ekspertów, jako warunku zbudowania zaufania stron do instytucji znanej z poprzednich regulacji umownych, lecz działającej w nowej formule. Niemniej istotnym okazało się być zapewnienie skuteczności stanowiska Panelu Ekspertów, wyrażonej poprzez doprowadzenie do rozstrzygnięcia sporu. Mimo kilkugodzinnej debaty nie udało się zamknąć wszystkich istotnych aspektów zagadnienia polubownego rozwiązywania sporów. Uczestnicy uznali jednak ten temat za istotny, zamierzając dokończyć dyskusję na kolejnym posiedzeniu Grupy Roboczej.
Aktywna i merytoryczna dyskusja, dotycząca przedstawionych koncepcji, świadczy o zapotrzebowaniu rynku na skuteczne mechanizmy polubowne, do których strony będą miały zaufanie, i które umożliwią wypracowanie rozsądnych oraz uzasadnionych ekonomicznie i prawnie kompromisów.
Autor artykułu:
Michał Piotrowski
Adwokat, LDM
Brak komentarzy